Is wijziging van start van een dienst instemmingsplichtig?
Is wijziging van start van een dienst instemmingsplichtig?
Gegevens
- Nummer
- 2025/48
- Publicatiedatum
- 19 juni 2025
- Auteur
- Redactie
- Rubriek
- Vraag en antwoord
- Trefwoorden
- werkistructies betreffende aankomst, aanscherping werkinstructies, arbeidstijdenregeling
Vraag
Binnen het bedrijf worden de werkinstructies betreffende aankomst aangescherpt. Zo moeten wij nu eerder beginnen met onze dienst. Mag dit zonder instemming?
Antwoord
Je vraagt of een aanpassing (‘aanscherping’) van de werkinstructies instemmingsplichtig is. Het korte antwoord luidt: ja, elk door de ondernemer voorgenomen besluit ‘tot vaststelling, wijziging of intrekking van (…) een arbeids- en rusttijdenregeling’ behoeft de instemming van de ondernemingsraad (art. 27 lid 1 WOR).
Het gaat hier dus niet om de vraag of het een belangrijke wijziging betreft. Ook is het niet zo dat de ondernemer achteraf om instemming kan vragen, nadat hij het besluit al in de onderneming bekend heeft gemaakt. Het gaat immers om een voorgenomen besluit.
Discussie zou nog mogelijk zijn over de vraag of het hier een arbeidstijdenregeling betreft, zoals bedoeld in betreffende artikel van de WOR, maar het lijkt me duidelijk dat dat hier het geval is.
Voor meer achtergrond:
Redactie Inzicht 22-6-2025